Zaburzenia hormonalne mogą dawać wiele niespecyficznych objawów. Niekontrolowane przyrosty masy ciała (lub spadki), wahania nastroju, senność i brak energii, gorsza kondycja skóry, włosów i paznokci. Bardzo istotnym elementem wspomagającym jest prawidłowo zbilansowana dieta. Ogromna część żywności ma wpływ na gospodarkę hormonalną. Niektóre produkty ją usprawniają, a inne zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie. W związku z tym nieodzownym aspektem jest również ścisła współpraca z dietetykiem.
Więcej informacji o diecie
Hormony są kluczowe dla naszego organizmu
Warto pamiętać o tym, jak ważną rolę pełnią hormony dla prawidłowego działania organizmu, szczególnie u kobiet. Są to związki chemiczne wytwarzane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego, a następnie razem z krwią przedostają się do wszystkich komórek. Odpowiadają zatem za dobrą pracę wszystkich narządów i regulują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, oddziałując między innymi na metabolizm, tętno, temperaturę ciała, libido oraz nasz nastrój.
Przysadka, która znajduje się głęboko w strukturach mózgu, jest najważniejsza, ponieważ to ona w głównej mierze steruje całym procesem. Hormony przez nią uwalniane sygnalizują potrzebę interwencji innych gruczołów dokrewnych, przykładowo tarczycy czy nadnercza, które następnie wytwarzają własne hormony i rozsyłają po ustroju. To, w jaki sposób współdziałają z poszczególnymi narządami ma znaczenie dla czynności ustroju i wywoływania różnych symptomów. To wszystko bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Problemy hormonalne a prawidłowa dieta
Dobrze wiedzieć, że ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną ma nasz sposób odżywiania się, dlatego jeśli hormony mają poprawnie i efektywnie wywiązywać się ze wszystkich swoich funkcji, powinniśmy zadbać o właściwą dietę. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób, które zmagają się z chorobami na tle hormonalnym. Badania naukowe jasno pokazują, że prawidłowa dieta może częściowo zahamować rozwój tego rodzaju schorzeń i złagodzić objawy, a w niektórych przypadkach nawet je cofnąć. Ilość chorób wywołanych bezpośrednio lub pośrednio zaburzeniami hormonalnymi jest dość spora. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza, a także pomyśleć o zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diecie – najlepiej, aby ułożył ją specjalista dietetyk w oparciu o rekomendacje lekarza, aktualne wyniki badań, a także inne, bardziej indywidualne czynniki. W obecnych czasach najczęściej występującą chorobą na tle hormonalnym jest Hashimoto. Równie często kobiety zmagają się z zespołem policystycznych jajników. W obu przypadkach brak leczenia oraz odpowiedniej diety może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jak powinna wyglądać dieta przy Hashimoto?
Hashimoto jest jedną z chorób autoimmunologicznych, które są efektem zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego – układ immunologiczny atakuje organizm, co wywołuje określone konsekwencje dla naszego zdrowia. W przypadku Hashimoto zaatakowana zostaje tarczyca, co skutkuje jej przewlekłym stanem zapalnym. W konsekwencji rozwoju tej choroby, początkowo bezobjawowo, jest niedoczynność tarczycy. Oprócz tego objawia się przeważnie przewlekłym zmęczeniem, sennością i przygnębieniem. Choroba bezpośrednio wpływa na zaburzenia metaboliczne, co często skutkuje gwałtownym przybieraniem tkanki tłuszczowej, prowadzące do nadwagi i otyłości. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie w walce z chorobą Hashimoto jest właściwy sposób odżywiania się. Dieta przy Hashimoto opiera się przede wszystkim na redukowaniu liczby spożywanych kalorii, ponieważ obcinając kaloryczność spożywanych posiłków kontrolujemy naszą wagę. Nie można jednak popaść ze skrajności w skrajność, ponieważ spożywanie zbyt małej liczby kalorii dodatkowo upośledzi funkcjonowanie tarczycy, pogłębiając chorobę. Najważniejsze jest więc to, aby dieta Hashimoto w każdym przypadku była ułożona indywidualnie dla danej osoby, na podstawie konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które będzie wykorzystywała każda dieta przy Hashimoto.
Dieta przy niedoczynności tarczycy – plan posiłków
Regularne spożywanie posiłków w każdym przypadku korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, pomagając jednocześnie w zachowaniu zgrabnej sylwetki. Jest szczególnie ważna przy niedoczynności tarczycy - dieta Hashimoto opiera się na zaplanowaniu w ciągu dnia posiłków w regularnych odstępach czasu, najlepiej pięciu. Ważne jest to, aby regularne jedzenie stało się naszym nowym nawykiem, ponieważ przyczyni się do utrzymania stałego tempa przemiany materii, a jak zostało wcześniej wspomniane ma to ogromne znaczenie. Dieta w chorobie Hashimoto w dużej mierze polega więc na regularnym przyjmowaniu posiłków, z czego pierwszy powinien być zjedzony do godziny po obudzeniu się, a ostatni nie później niż 2-3 godziny przed snem.
Rola węglowodanów i minerałów – dieta w chorobie Hashimoto
Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy szczególnie muszą zwracać uwagę na produkty, które włączają do swojego jadłospisu. Mowa przede wszystkim o węglowodanach, ponieważ chorobie Hashimoto często towarzyszą zaburzenia homeostazy insuliny oraz glukozy, dlatego też należy sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zatem dieta Hashimoto powinna wykluczać cukry proste, czyli wszelkie słodycze i produkty wysoce przetworzone. Zalecane są natomiast węglowodany złożone, których zaletą jest wysoka zawartość błonnika przyspieszającego przemianę materii. Ważne także, aby dieta przy niedoczynności tarczycy zawierała produkty bogate w składniki mineralne, takie jak: - Jod – jest potrzebny do prawidłowej pracy tarczycy, występuje w owocach morza, krowim mleku i jego przetworach, a także morskich wodorostach, - selen – łagodzi stan zapalny w tarczycy, jego źródłem są ryby, skorupiaki, jaja, orzechy brazylijskie, kakao oraz grzyby, - żelazo – niedobór wpływa niekorzystnie na metabolizm tarczycy, warto spożywać więc żółtka jaj, czerwone mięso oraz zielone warzywa liściaste. Dieta przy Hashimoto wymaga bardzo indywidualnego i precyzyjnego podejścia, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu – nasi specjaliści ułożą dla Państwa zdrową, bezpieczną i smaczną dietę, która pomoże przy niedoczynności tarczycy.
Dieta przy PCOS – najważniejsze zasady
Przy innym schorzeniu na tle hormonalnym równie ważną rolę pełni właściwa dieta – zespół policystycznych jajników (PCOS) objawia się najczęściej nieregularnymi miesiączkami, trądzikiem oraz nadmiernym owłosieniem. Jest to bardzo złożona choroba niespecyficzna, której przyczyny nie są jednoznacznie zidentyfikowane. Wiadomo jednak, że dieta przy PCOS stanowi fundamentalny element leczenia tego typu zaburzeń równowagi hormonalnej. Póki co środowisko naukowe nie objęło jednoznacznego stanowiska w sprawie rekomendacji konkretnej diety. Przedstawione zalecenia są więc wynikiem obserwacji efektów w pracy z kobietami zmagającymi się z zespołem policystycznych jajników. Najważniejsze zalecane zmiany obejmują: - utratę przynajmniej 5-10% masy ciała (przy nadwadze lub otyłości), - zastosowanie diety redukcyjnej, która będzie oparta na zdrowych i racjonalnych zasadach, - zmniejszenie spożycia węglowodanów (szczególnie prostych), - przyjmowanie produktów o niskim ładunku glikemicznym, - zwiększenie błonnika w diecie, - zbilansowanie źródeł tłuszczu, - regularne spożywanie 3-5 posiłków dziennie, - odpowiednią ilość snu, - regularna aktywność fizyczna, która uwrażliwi komórki na insulinę – zaleca się co najmniej 150 minut w tygodniu. Jak widać zdrowy tryb życia będzie równie ważny, co odpowiednio zbilansowana dieta – zespół policystycznych jajników jest bardzo często występującą chorobą, która wymaga indywidualnego i precyzyjnego podejścia, zarówno ze strony lekarzy, jak i dietetyków. Dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu – nasi specjaliści ułożą dla Państwa zdrową, bezpieczną i smaczną dietę, która pomoże przy PCOS.