Jeśli Twoja dieta wymaga eliminacji jakichś produktów, należy wiedzieć, jak i czym je zastąpić, aby jadłospis nadal był zbilansowany i kompletny. Niektóre składniki takie jak gluten czy laktoza znajdują się w produktach, które mogą nie być dla nas oczywistym ich źródłem. Dlatego też zdarza się, że stosując dietę eliminacyjną samodzielnie, brak jest widocznych efektów i poprawy samopoczucia. Dietetyk dokładnie wytłumaczy Ci, w jaki sposób komponować jadłospis i na jakie produkty uważać, aby złagodzić objawy alergii i nietolerancji pokarmowych.
Więcej informacji o diecie
Dieta dla alergika pokarmowego powinna polegać nie tylko na usunięciu z jadłospisu produktów uczulających, ale także zawierać żywność, która jest alternatywnym źródłem składników odżywczych. Dietetycy Projektu Zdrowie stworzą dla Ciebie indywidualny plan żywienia dostosowany do Twojego wieku, trybu życia, dolegliwości, zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze oraz upodobań. Przygotujemy smaczne przepisy zawierające składniki, które lubisz.
Alergia a nietolerancja pokarmowa
Dieta hipoalergiczna jako sposób odżywiania sprawdza się zarówno w przypadku alergii, jak i nietolerancji pokarmowej, choć podłoże obu dolegliwości jest nieco inne. Alergia pokarmowa jest spowodowana nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na niektóre składniki produktów spożywczych. Może mieć ona postać wrodzoną lub nabytą. W przypadku alergii wrodzonej, określanej też jako zależna, nadwrażliwość na niektóre składniki pokarmowe wynika z uwarunkowań genetycznych. Reakcja na alergen w tym przypadku następuje bardzo szybko – zaraz po spożyciu pokarmu i objawia się: zapaleniem jamy ustnej, obrzękiem skóry, zaczerwienieniem, wysypką, bólami brzucha, wzdęciami czy biegunką. W najgorszym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest niebezpieczny dla życia. Ten rodzaj uczulenia najczęściej widoczny jest już na etapie niemowlęctwa i dzieciństwa. Nabyta alergia pokarmowa pojawia się z biegiem lat i jest wynikiem czynników środowiskowych. Długotrwała ekspozycja na alergeny pokarmowe czy chemiczne dodatki do żywności może z czasem prowadzić do patologicznych reakcji układu odpornościowego. Najczęściej uczulenie wywołują sztuczne barwniki spożywcze, przeciwutleniacze, konserwanty, zagęszczacze i emulgatory. W przypadku alergii nabytej objawy nie muszą pojawiać się zaraz po spożyciu alergenu, czasem są one widoczne dopiero po kilku – kilkunastu godzinach, a niekiedy nawet dniach. Dlatego alergia nabyta pozostaje w wielu przypadkach niezdiagnozowana. Częstymi objawami tego rodzaju dolegliwości są: wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha i głowy, trądzik, atopowe zapalenie skóry, egzema, rumień, zmęczenie, osłabienie organizmu, oraz gwałtowna zmiana masy ciała. W przeciwieństwie do alergii nietolerancja pokarmowa nie jest wywołana czynnikami immunologicznymi. Mechanizmy powstawania tej dolegliwości nie są do końca znane. Jedna z teorii mówi, że nietolerancja powstaje w wyniku niedoboru enzymów odpowiedzialnych za metabolizm poszczególnych składników pokarmowych. Przykładem dolegliwości o tym podłożu jest nietolerancja laktozy, która wynika z niedoborów laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego. Nietolerancja pokarmowa objawia się wzdęciami, bólami brzucha, ale także bólami reumatycznymi, migrenami, infekcjami oraz problemami skórnymi. Dolegliwości te mogą pojawiać się nawet kilkadziesiąt godzin po spożyciu posiłku zawierającego nietolerowany przez organizm składnik.
Leczenie alergii i nietolerancji pokarmowych
Zarówno w przypadku alergii, jak i nietolerancji pokarmowej podstawą leczenia jest dieta eliminacyjna. Usunięcie z jadłospisu produktów powodujących patologiczne reakcje organizmu pozwala uchronić się przed bolesnymi i nieprzyjemnymi skutkami. Jeśli borykasz się z uczuleniem na składniki pokarmowe – skontaktuj się z nami. Skomponujemy dla Ciebie zbilansowany jadłospis, w którym alergeny zastąpimy alternatywnymi źródłami niezbędnych dla organizmu składników. Nasi dietetycy udzielą Ci wskazówek, jak komponować dietę by posiłki były smaczne, zdrowe i urozmaicone.